Wegańska Żabianka? Czemu nie!

Uwielbiam ludzi z pasją. 
Takich, którzy mają w życiu jakiś cel i misję. 
Lubię ich i wspieram, bo sama staram się iść we własnym kierunku, wybraną przez siebie drogą, choć nie zawsze bywa łatwo. 

zdjecie


 

Gdy widzę, jak inni zaczynają spełniać marzenia o własnym biznesie propagując szczytne a przede wszystkim zdrowe i alternatywne idee to moje serce rośnie a umysł wiernie kibicuje. Zakładający własny biznes, walczą o granty i dofinansowania, inwestują czas i pieniądze w coś, co od dawna tkwiło w ich sercu, choć nigdy nie ma gwarancji, że się uda. Bo jak pokazują minione lata- w naszym kraju dobry pomysł nie zawsze kończy się powodzeniem. Tym bardziej pasjonatów trzeba wspierać w odważnych wysiłkach.

Wege Stację odkryłam w grudniu, biegnąc w pośpiechu na SKM. Mój wzrok przykuł kolorowy szyld z warzywami i bajeczne kolory wnętrza. Czyżby remont starego wegetariańskiego baru?

Okazało się, że nie remont a coś zupełnie nowego. Wege Stacja została otwarta 19 grudnia 2015 roku przez pasjonatki: Hanię- wegankę i jej mamę, oraz przyjaciółkę Gosię, które wspólnie gotują i pieką wegańskie potrawy. Panie zatem podjęły się sporego wyzwania. Po pierwsze dlatego, że o ile wegetarianizm jest już popularny, o tyle weganizm wciąż jeszcze w Polsce raczkuje ( w świadomości statystycznego Polaka) a po drugie, miejscówka (Żabianka przy ul. Subisława SKM) nie jest najruchliwszym miejscem w Gdańsku.

Jedzenie jest smaczne, bo proste i domowe. Okazuje się, że weganizm nie odbiera przyjemności z jedzenia, wręcz przeciwnie. Gdy zapytałam Hanię co jest ich celem, odpowiedziała:  –Chciałyśmy pokazać, że ten rodzaj diety wcale nie jest gorszy od diety tradycyjnej. Krótka karta dań, opartych na sezonowych składnikach ma zapewnić świeżość i ceny dostosowane do przeciętnego obywatela (w tym studenta i seniora).

A dlaczego akurat kuchnia wegańska?

-Dlatego że weganizm jest mało rozpowszechniony i chciałyśmy stworzyć coś, czego nie ma na każdym skrzyżowaniu. Pokazać, że kuchnia wegańska wcale nie jest gorsza od kuchni typowo polskiej.

Bo nie jest gorsza, to oczywiste. Jestem żywym (i zdrowym) przykładem. A potrawy są smaczne i naprawdę w przystępnej cenie. Zupę krem można zjeść już za 3,50 zł,  kotleta czy naleśnika za 5 zł, a na deser uraczyć podniebienie sporą porcją słodkiego tofucznika (wegańską wersją sernika) również za 5 zł.

Ponadto w ofercie są także: burgery, szpinakowe ślimaczki, placki ziemniaczane z ziarnami, kotleciki marchwiowo- ryżowe, spaghetti, kotlety sojowe, sajgonki a także robione na miejscu mleko sojowe. Na potrawy trzeba chwilę poczekać, bo robi się je na miejscu, co dobrze świadczy o kuchni. Slow food w końcu znaczy bez pośpiechu, a i dzięki krótkiemu oczekiwaniu można nawiązać relację z miłą obsługą, która zawsze chętnie odpowie na wszystkie pytania a gości przyjmuje z uśmiechem.

Trzymam kciuki za Wege Stację z kilku powodów.
Po pierwsze wspiera i propaguje weganizm.
Po drugie jest zdrową i niedrogą alternatywą dla wszelkiego rodzaju sieciówek i barów mlecznych, których w Gdańsku jest pod dostatkiem, a jakość potraw nie zawsze służy zdrowiu z czego nie wszyscy nie zdają sobie sprawę- z faktu ignorancji lub zbyt słabego przepływu informacji.

Po trzecie, mimo trudów rozwinięcia własnego biznesu gastronomicznego panie zdecydowały się zaatakować rynek i nie poddawać się mimo różnorodnych warunków. Potrzebujemy marzycieli i pasjonatów. Niech pasja przejawia się również w zdrowej kuchni- dla dobra wszystkich istot. Tych dużych, jak i tych małych, bezbronnych w imieniu których przemówić może tylko człowiek.

A tu najdziecie ich fanpage: https://www.facebook.com/wegestacjagdansk/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s