Odpowiedzialność za siebie cz.2 (ćwiczenia)

pisanie

„Branie odpowiedzialności za własne szczęście ma wielką moc. Pozwala wziąć życie we własne ręce.”

Nathaniel Branden


Wiecie już czym jest odpowiedzialność za siebie i dlaczego warto być kowalem własnego losu (opisałam to w poprzednim artykule). Dziś natomiast chciałabym napisać wam, jak to zrobić. „6 filarów poczucia własnej wartości” Brandena zawiera w sobie nie tylko suche fakty, ale udostępnia również praktyczne narzędzia w formie ćwiczeń, które można wykonywać samemu.

Aby wykonać tą trudną pracę, jaką jest przejęcie odpowiedzialności za własne życie i dokonywane wybory, należy najpierw rozbudzić w sobie chęć i właściwą motywację. Do tego potrzebujemy rozbudzonej wyobraźni. Poniższe ćwiczenie aktywizuje umysł do tego, by poszukać odpowiedzi wewnątrz siebie dlaczego warto być odpowiedzialnym i dostrzec na zasadzie potencjalnej przyszłości, jakie korzyści może nam przynieść przejęcie odpowiedzialności.

Weź kartkę, długopis i dopisz przynajmniej po sześć zakończeń następujących członów zdań. W nawiasie są moje własne odpowiedzi, jakie wpisywałam podczas zadania. Robi się je intuicyjnie, nie myśląc nad logiką i sensem wypowiedzi. Im więcej napiszesz tym więcej możliwości ujrzysz.

  • Jeżeli wezmę pełną odpowiedzialność za swoje wybory i zachowania… (przestanę obwiniać innych za własne niepowodzenia; zacznę poświęcać więcej uwagi swoim priorytetom; przemyślę system mojej wartości; stworzę sobie warunki by być absolutnie niezależnym człowiekiem itp.)
  • Jeżeli wezmę odpowiedzialność za to, jak spędzam czas… (przestanę marnować go na czynności bezowocne; zainwestuję energię w budowanie dobrych relacji z ludźmi; zobaczę, czy w moim życiu jest zdrowa równowaga itp.)
  • Jeżeli wezmę pełną odpowiedzialność za własne szczęście… (zacznę działać w obszarach życia, które zawsze mnie interesowały; będę dążyć do pełnej niezależności finansowej; będę pracować nad własnymi emocjami; poszukam nowych możliwości rozwoju w teoretycznie prowizorycznych sytuacjach itp.)

Teraz przeczytaj kilka razy co napisałeś. Czy widzisz? Znalazłeś najlepsze (bo własne) odpowiedzi dlaczego warto być odpowiedzialnym za siebie człowiekiem. Znalazłeś motywację i odpowiedziałeś sobie jednocześnie na pytanie- co nie gra w twoim życiu. Które aspekty życia poruszyłeś w dopisywanych zdaniach kilkukrotnie? Finanse? Energia? Organizacja pracy? Powtarzane hasła, to obszary na które warto zwrócić szczególną uwagę, bo najwyraźniej zaniedbaliśmy je w którymś momencie życia. A gdy wiesz w jakie obszary zainwestować to już pół drogi do sukcesu, bo mamy wyrazisty drogowskaz przed nosem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s