Odpowiedzialność za siebie

pandy

„Biorąc odpowiedzialność za własną egzystencję, uznajemy jednocześnie, że inni ludzie nie są naszymi sługami , nie istnieją na świecie po to, by zaspokajać nasze potrzeby. Nie jesteśmy upoważnieni, by traktować innych jako środek do osiągania przez nas celów, podobnie jak my nie jesteśmy środkiem do spełniania ich celów.”

Nathaniel Branden


Odpowiedzialność za siebie jest trzecim filarem poczucia własnej wartości i oznacza sprawowanie kontroli nad własnym życiem. Jest byciem świadomym swoich celów, pragnień i podejmowanych wyborów.

Człowiek odpowiedzialny to człowiek, który bierze odpowiedzialność za swoje czyny i jest wytrwały w dążeniu do zamierzonych celów. Żyje według ustalonych przez siebie priorytetów i co istotne– nie oczekuje, że ktoś inny jest w stanie dać mu szczęście poza nim samym. 

Bycie odpowiedzialnym bardzo mocno wiąże się również z pierwszym filarem- samoświadomością. Odpowiedzialność za siebie jest bowiem decyzją o byciu całkowicie świadomym własnych relacji z otoczeniem, a także wysiłku jaki wkładamy w pracę zawodową i karierę. Jest byciem niezależnym i dążeniem do samorealizacji na wielu płaszczyznach, w kontekście rzeczywistości i zastanych faktów. Jest akceptowaniem systemu wartości w jakim zostaliśmy wychowani, lub wręcz przeciwnie- jest decyzją o stworzeniu własnych zasad moralnych mających na celu dobro nasze i innych. Ostatecznie jest również byciem świadomym własnej samooceny i deklaracją wobec siebie by pracować nad jej poziomem, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Trzeci filar wiąże się z dużym wysiłkiem umysłowym jaki musimy podjąć, gdy decydujemy się być kowalami własnego losu. Ten aspekt samooceny zmusza do pracy i konstruktywnych zachowań a także zmiany sposobu myślenia na temat interakcji międzyludzkich. Nikt nie da nam szczęścia i nikt nie da nam niezależności. Jedyną osobą, która jest w stanie to zrobić, jestem ja sama.  To trudna praca. Jednak po chwilowym uczuciu ciężaru przychodzi długotrwałe, stabilne poczucie wolności. A dzięki niemu łatwiej osiągnąć satysfakcjonujące i szczęśliwe życie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s