Siła nawyków

domino
„Złe nawyki bardzo łatwo wykształcić, trudno jednak z nimi żyć. Dobre nawyki trudno wykształcić, ale bardzo ułatwiają życie.”
Brian Tracy
Maksimum osiągnięć


John Dryden, angielski poeta twierdził, że człowiek jest sumą własnych nawyków. Nieustannie powtarzane zachowania określają kim jesteśmy; to one wpływają na to co robimy i w jaki sposób. Wystarczy przyjrzeć się jednemu dniu w tygodniu, być absolutnie uważnym i obserwować swoje zachowania, by zobaczyć ile w nich powtarzalności i schematu. Dlaczego, tak trudno jest uczyć się na własnych błędach? Bo nawyki są silne i zakorzenione w nas od wielu lat, ukształtowane i lepkie od ludzkiego lenistwa. Nie chcemy się uczyć na błędach, bo to oznaczałoby wyjście poza strefę własnego komfortu oraz zdecydowaną aktywność. Niestety- zmiana jakiegokolwiek zachowania wymaga ciężkiej pracy, cierpliwości i nieustannej kontroli. Podobno robienie jednej i tej samej rzeczy około 100.000 razy dopiero wytwarza nowy nawyk.

Ciężka praca jednak zawsze przynosi efekty. Jeżeli nie od razu to w dalszej przyszłości. Najważniejsza jest regularność. Najlepszą glebą dla wykształcenia sobie nawyków jest ich powtarzalność w podobnych odstępach czasowych. Dotyczy to złych jak i dobrych zachowań, z tą małą różnicą, że złe zazwyczaj są nieuświadomione i powtarzane pod wpływem emocji doświadczanych na co dzień- takich jak gniew, zazdrość czy niechęć. Dobre natomiast są wynikiem uważności i determinacji na złamanie schematu.

Jest jeden podstawowy powód dla którego warto zmieniać swoje zachowania. Jest nim kontrola własnego życia. Zmieniając nawyki stajemy się odpowiedzialni za życie i sukces- w relacjach, w pracy czy w nauce. Rozwijamy świadomość odnośnie działania przyczyny i skutku, potrafimy ostatecznie łatwiej przewidywać rezultaty działań, nie jesteśmy narażeni na nieustanny stres spowodowany powtarzalnością własnych błędów, które prowadzą donikąd a już na pewno nie rozwijają a jedynie utwierdzają o ludzkiej pozornej bezsilności.
A czy można żyć bez nawyków? Nie. Nie można. Jesteśmy zaprogramowani na powtarzalność. Każdy dzień choć w małym stopniu przypomina poprzedni. Musimy wykonywać te same czynności, bez nich nie funkcjonowalibyśmy w zdrowy normalny sposób. Musimy jeść, brać prysznic, chodzić do pracy, uczyć się, tworzyć relacje z ludźmi. Skoro więc nie jest możliwe porzucenie nawyków, pozostaje zabawa w ich zamianę. Z tych kiepskich, na dobre i konstruktywne.

2 myśli w temacie “Siła nawyków”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s