Jesteś tym, co myślisz o sobie

byron2

Powiedziała mi o niej rok temu moja droga koleżanka- obecnie moja współlokatorka, kiedy rozmawiałyśmy o trudnych sytuacjach życiowych, samoakceptcji i niezgodzie na to co właśnie się wydarza.
-Powinnaś przeczytać książkę Byron Katie- poradziła- Metody zwane Pracą (The Work) bardzo mi pomogły. Może tobie też pomogą.


Wypożyczyłam więc z biblioteki „Radość każdego dnia” Byron Katie, oglądając uprzednio kilka filmów na youtubie z jej warsztatów.  Sposób, w jaki prowadziła rozmowy z ludźmi mającymi problemy, był prosty a jednocześnie absolutnie przełomowy- pokazywał im wyjście z sytuacji, którym zawsze jest zmiana nastawienia i przekształcenie nawyków myślowych.

Byron Katie jest prekursorką metod stosowanych przez nią samą, które sprawdziła na własnej osobie. Będąc trzydziestoparoletnią kobietą wpadła w głęboką depresję, na którą cierpiała przez wiele lat. Nie wstawała z łóżka i obsesyjnie myślała o samobójstwie, zadając cierpienie sobie i swojej rodzinie. Ostatecznie stwierdziła, że to ona jest przyczyną własnego cierpienia- jej sposób myślenia, jej obawy i oczekiwania względem rzeczywistości. Wiedziała, że jeżeli nie zmieni nastawienia do życia i siebie samej, żaden terapeuta ani żaden psychiatra nie zrobią tego za nią. Tak powstała Praca(The Work), rewolucyjne metody podważania swoich myśli, które są często najgorszym wrogiem człowieka.

Na czym polega Praca? Na zadaniu czterech prostych pytań. Wyobraź sobie że wydaje ci się, że jesteś za gruby. Nieustannie brakuje ci pewności siebie i to cię unieszczęśliwia. Zadajesz więc sobie kilka pytań.

1. Czy to prawda? (czy naprawdę jesteś „gruby”?)
2. Czy możesz mieć absolutną pewność, że to prawda?
3. Jak reagujesz, gdy wierzysz, że ta myśl jest prawdziwa?(opisz swoje uczucia)
4. Kim byłbyś bez tej myśli? (opisz siebie- jak się czujesz, gdy nie towarzyszy ci myśl, że jesteś „gruby”).

Na koniec odwróć to.
Nie ty jesteś gruby. Twoje myśli są zbyt grube, zbyt ciężkie o sobie samym. Na co jesteś za gruby? Czy na to by siedzieć na krześle? Czy na spodnie które masz na sobie w tej chwili? Nie jesteś za gruby. Ani na to krzesło, ani na spodnie, które nosisz. Wszak pasują idealnie, czyż nie?

Nie chcę podawać wam pomysłów na zabawę z Pracą. Zobaczcie jak robi to Katie na warsztatach z ludźmi (youtube), przeczytajcie jej książki („Radość każdego dnia”, „Kochaj co masz”, „Skończ z cierpieniem, ciesz się życiem”). Na końcu każdej z nich jest lekcja odnośnie tego jak stosować Pracę na sobie samym. Robiąc to regularnie, naprawdę jesteśmy w stanie zmienić swoje nastawienie do rzeczywistości i decydować o tym co wybieramy- szczęście czy samoumartwianie się, które nie ma końca. To my decydujemy czy jesteśmy szczęśliwi, a nie warunki w jakich się znajdujemy.

Poniżej znajdziecie kilka odnośników do Pracy wykonywanej przez Byron Katie.
http://www.thework.com/polski/


Jeden komentarz na temat “Jesteś tym, co myślisz o sobie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s