Poczucie własnej wartości

nathaniel-branden
„Poczucie własnej wartości stanowi podstawową ludzką potrzebę. Jej oddziaływanie nie wymaga ani naszego zrozumienia, ani zgody. Czyni swoje czy o tym wiemy, czy nie. Od nas zależy, czy spróbujemy odkryć dynamikę samooceny, czy też pozostaniemy jej nieświadomi ale to drugie sprawi, że będziemy zagadką dla samych siebie(…)”

Nathaniel Branden


„6 filarów poczucia własnej wartości” Nathaniela Brandena jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto zdecydował się wziąć los w swoje ręce i wieść  życie w zgodzie z wewnętrznym „ja” i z otaczającym go światem. Książka nie jest najnowszym hitem na rynku wydawniczym; została napisana w 1998 roku przez psychoterapeutę, który większość życia spędził na zgłębianiu pojęcia jakim jest poczucie własnej wartości. Autor o tyle wnosi dobrego do życia czytelników, że przedstawia konkretne metody by rozwinąć poczucie własnej wartości. Metody, które niekiedy są trudne bo rozbudzają świadomość psychiczną i umożliwiają bezpośredni kontakt z własnymi emocjami. Ostatecznie jednak konsekwentnie stosowane, przynoszą oczekiwany rezultat.

Czym jest poczucie własnej wartości? Mając dostęp do mediów, posiadamy zniekształconą opinię na temat tego czym jest i w czym pomaga wysoka samoocena. Informacje jednak, są zwykle szczątkowe i nie tłumaczą zjawiska ani nie udostępniają żadnych metod, które pomogłyby osobom o niskiej samoocenie podnieść jej poziom.

Według Brandena na poczucie własnej wartości składają się dwa główne czynniki:

  • Pierwszym z nich jest poczucie pewności, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z wyzwaniami jakie nieustannie stawia życie.
  • Drugi czynnik to przekonanie, że jako żywe, społeczne istoty zasługujemy na szczęście i sukces. 

Poczucie własnej wartości jest zatem świadomością człowieka o jego kompetencji. Jest przekonaniem, że jako osoby wyposażone w mózg będziemy w stanie nieustannie się uczyć, myśleć logicznie, wyciągać odpowiednie wnioski i dostosowywać się do adekwatnych warunków, w jakich się znajdujemy. Wysoka samoocena to umiejętność do bycia elastycznym i otwartym. Równocześnie jest także  przyzwoleniem na osobiste szczęście, które jest naszym pierwotnym prawem z faktu, że jesteśmy istotami żyjącymi.

W kolejnym artykule opiszę czym jest tytułowych 6 filarów i na co się składają.

 

3 myśli w temacie “Poczucie własnej wartości”

  1. Poczucie własnej wartości to kwestia mocno skomplikowana. Jedni śmiało stąpają po ziemi z podniesioną głową, a inni muszą się tego nauczyć. Nie mniej jednak wiedza o tym jak wartościowym jest się człowiekiem niewątpliwie bardzo pomaga w życiu i otwiera wiele drzwi, bo do odważnych i pewnych siebie ludzi świat należy. 🙂

    1. Zgadzam się. I dopiero kochając siebie, jesteśmy w stanie otworzyć się na innych. Pozdrawiam ciepło 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s