Życie celowe

celowe

„Cele nieujmowane w żaden plan działania nie są realizowane. Istnieją tylko jako frustrujące pragnienia. Oddawanie się marzeniom nie pozwala doświadczyć swojej skuteczności.”


Życie celowe jest piątym i przedostatnim filarem poczucia własnej wartości.  Jest czynnikiem popychającym naprzód, jest jednocześnie umiejętnością kreowania własnego życia w sposób uważny i racjonalny.

Świadomie zamieściłam taki a nie inny cytat w lidzie, bo uważam że tłumaczy, dlaczego niektórzy z nas nie osiągają sukcesów w życiu- nie przekładamy celów na konkretne działania, nie podejmujemy kroków, nie realizujemy określonych planów. Aby dojść do mety trzeba wiedzieć czym jest meta i jak do niej dotrzeć. Same marzenia nas do niej nie doprowadzą.

Sukcesy nie świadczą o wysokiej samoocenie, są jedynie jej przejawem, produktami ubocznymi.  Cała sztuka tkwi w logice „jak z punktu A dojść do punktu B”.  Ważne jest by, prócz ustalenia priorytetów, znaleźć odpowiednie środki, umieć je zastosować i regularnie potwierdzać własną skuteczność i drogę do celu. Jak powiedział przemysłowiec A. Carnegie: „Możecie zabrać nasze fabryki, kontakty handlowe, środki transportu i pieniądze- zabrać nam wszystko, zostawiając tylko organizację pracy- a za cztery lata odrodzimy się na nowo”. Chciał przez to powiedzieć, że cały potencjał tkwi w umyśle. Sukcesy są skutkiem podejmowania właściwych i świadomych decyzji przy jednoczesnej determinacji. Decyzje natomiast świadczą o naszej skuteczności. Napełniają uczuciem, że dorastamy do wymogów życia co bardzo buduje wysoką samoocenę. Ta natomiast kiedy wzrasta, aktywizuje nas do podejmowania nowych wyzwań- co jeszcze bardziej ją utwierdza. Życie celowe jest zatem zjawiskiem dwutorowym i działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Im więcej z siebie daję i im bardziej rezultaty są wymierne, tym bardziej ufam sobie i lubię jako człowieka.

Co jest twoim marzeniem? Uczyń z tego cel- a więc coś co chcesz osiągnąć. Dowiedz się co musisz zrobić, czego się nauczyć lub co powinieneś zdobyć by w przyszłości dojść do celu. Teraz zlikwiduj wszystkie „chyba”, „mam nadzieję” ,”wierzę” i po prostu to zrób- podejmij konstruktywne działanie. Pamiętaj by być cierpliwym. Do celu dochodzą osoby, które pracują regularnie, wyciągając wnioski z własnych błędów i mają nieustannie otwarty umysł na nowe możliwości, które  pomagają osiągnąć rezultat.

Opublikowane przez Kamila Gulbicka

Emocjonalna istnieje od kwietnia 2014 roku i porusza tematykę samorealizacji oraz pracy z emocjami. Strona ma służyć dwóm celom: prezentowaniu metod prowadzących do ogólnie pojętego sukcesu życiowego oraz zapoznaniu czytelników z książkami, które pomagają zrozumieć siebie i świat. Nie zabraknie też odrobiny rozrywki i recenzji z miejsc i kulturalnych wydarzeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: