Którą półkulę mózgu wykorzystujesz bardziej?

2013-02-06-LeftBrainRightBrain21

Wiesz dlaczego warto zwiększyć wydajność prawej półkuli mózgu? By być bardziej kreatywnym, mieć więcej z odkrywcy i ciekawego dziecka, które w każdym elemencie rzeczywistości doświadcza możliwości. Brzmi jak niezła zabawa, czyż nie?


Sprawne posługiwanie się prawą półkulą jest charakterystyczne dla artystów, naukowców i jednostek wybitnych. Osoby wykorzystujące ją w dominującej przewadze, nierzadko są geniuszami, nieprzystosowanymi jednak do życia w społeczeństwie.
Dlaczego tak się dzieje?

Skoro prawa część mózgu odpowiada za innowacyjność, odkrywanie i kreatywność, to dla równowagi lewa służy logice, racjonalizmowi i umiejętności poruszania się w fizycznym świecie. Ludzie ze słabo rozwiniętą lewą półkulą, bywają nieśmiali, zamknięci w sobie, często są także przyczyną problemów w rodzinie czy w miejscu pracy.

W historii świata jest wielu sławnych, u których prawa półkula mózgu dominowała w znaczący sposób. Należeli do nich: Albert Einstein, Aldous Huxley, Tomas Edison, Ernest Hemingway, czy Edgar Allan Poe. Każdy z nich zapisał się na kartach historii jako jednostka o genialnym umyśle, potrafiąca dokonać rzeczy wielkich czy potencjalnie niemożliwych. Jednocześnie byli osobami nie przystosowanymi społecznie- nie bez powodu niektórzy nadużywali alkoholu czy narkotyków, lub nie nawiązywali kontaktów z własnym środowiskiem- starali się w ten sposób odciąć od zbytniej emocjonalności i intensywnego doświadczania zjawisk.

einstein-formule-tableau

Co więc zrobić, by pobudzić w sobie kreatywność, nie tracąc jednocześnie kontaktu z rzeczywistością? Ćwicz je obie, naprzemiennie. Zrób test by dowiedzieć się, którą półkulą mózgu posługujesz się sprawniej. Wynik nie musi być rezultatem genetycznym a zaledwie nawykiem, do którego zostałeś przyzwyczajony w dzieciństwie. Jeżeli miałeś pomysłowych rodziców i wychowywałeś się jednocześnie w liberalnej szkole, gdzie innowacyjność była na miarę złota, być może masz dobrze rozwiniętą prawą pólkulę, lub oby dwie na podobnym poziomie. Jeżeli jednak przeszedłeś typową dla naszego systemu oświaty edukację tępiącą twórczość, nagradzają logikę i analityczne myślenie, przeważać u Ciebie może lewa półkula. Nie zaszkodzi sprawdzić.

Test: 
http://www.treningmozgu.pl/index.php?s=ciekawostki&p=art_20

Jeżeli w teście wyszło, że w dominującej części posługujesz się lewą półkulą, jest kilka prostych ćwiczeń, by sytuację odwrócić a przynajmniej zrównoważyć. Nie musisz pozostać analitykiem do końca życia. Twórczego myślenia można się nauczyć. Oto kilka przykładów jak to zrobić: 

  • Przynajmniej pięć minut dziennie pisz lewą ręką (jeżeli jesteś praworęczny). Pisz cokolwiek. Ważny jest sam akt, nie wynik
  • Rysuj. Maluj. Pisz. I odłóż na bok uprzedzenia. Przy tych paru prostych czynnościach, masz być małym, radosnym dzieckiem
  • Odkrywaj nowe drogi (co jakiś czas zmieniaj trasę do pracy/szkoły/kawiarni)
  • Przynajmniej raz w tygodniu zrób coś czego nie robiłeś wcześniej. Wypisz kilka czynności, które zawsze Cię intrygowały ale nigdy ich się nie podjąłeś. Daj sobie raz w tygodniu przynajmniej pół godziny na nowe doświadczenia
  • Rozwiązuj krzyżówki, diagramy i inne ćwiczenia pobudzające mózg do pracy

Dobrej zabawy!


Zdjęcia:
1.) www.huffingtonpost.com
2.) blog.donnawilliams.net

Reklama

Opublikowane przez Kamila Gulbicka

Emocjonalna istnieje od kwietnia 2014 roku i porusza tematykę samorealizacji oraz pracy z emocjami. Strona ma służyć dwóm celom: prezentowaniu metod prowadzących do ogólnie pojętego sukcesu życiowego oraz zapoznaniu czytelników z książkami, które pomagają zrozumieć siebie i świat. Nie zabraknie też odrobiny rozrywki i recenzji z miejsc i kulturalnych wydarzeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: