Jak nie rezygnować z celów?

Surfing-W-2

Jak nie rezygnować z celów, marzeń czy planów- z tych małych i z tych wielkich, które obieramy sobie za priorytet życia? Przede wszystkim działać! Robić! A jak trzeba to i niekiedy się przymuszać. 


Oczywiście, że czasami są chwile że jesteśmy zrezygnowani i najchętniej porzucilibyśmy marzenia w kąt oddając się słodkiemu lenistwu. Tymczasem kiedy beztrosko oczekujemy na wenę, budujemy w sobie nawyk porzucania i poddawania się, który zakorzeniony w umyśle, będzie zniechęcał nas coraz częściej do jakiejkolwiek aktywności.

Aby dojść do celu czasem nie ma innego wyjścia jak po prostu przymusić się. Spełnianie marzeń nie zawsze bywa słodkie jak posypka z lukru. Ciężka praca przybliża nas do planowanych punktów a lenistwo powoduje że cofamy się wstecz i zamykamy sobie ukryte możliwości.

Bywają również chwile zwątpienia czy to, co robimy ma aby na pewno sens. Niekiedy wydaje się, że niczym Syzyf toczymy ciężki głaz pod stromą górę a wymiernych efektów wciąż brak. Często doświadczam tego uczucia. Na szczęście, mimo zniechęcenia nie porzucam planu działania bo mam na nie określony czas, i jeżeli borykasz się z podobnymi trudnościami radzę ci zrobić tak samo. Daj sobie czas. Określ jak długo będziesz się starał, ile dajesz sobie czasu na efekty własnej aktywności. Jeżeli po określonym czasie ich nie będzie, obierzesz inny tor działania, lub rozejrzysz się za innym celem.  Ja dałam sobie rok na prowadzenie bloga eemocjonalnaa, a po roku zdecyduję co dalej. Może kupię domenę z hostingiem a może porzucę blogosferę zupełnie. Zastosowałam się do kominkowej rady- „daj sobie rok i zobacz co się wydarzy”. Więc ok. Zobaczymy co wyrośnie na bazie eksperymentu. Kto jak kto, ale Kominek zna się na marketingu i social mediach więc można mu zaufać.

Starym ale skutecznym sposobem na nieporzucanie marzeń czy planów jest także wizualizacja. Pomaga ona zmaterializować to o czym często myślimy. Otocz się tym, co przypomina ci o celach; niech to cię nieustannie inspiruje i przypomina co jest ważne. Zmień tło pulpitu na laptopie, zmień tapetę na telefonie, czy sygnał przychodzącej wiadomości. Czytaj książki o tym co cię interesuje i czytaj o ludziach którym się udało. Dziecinne? No jasne! Ale dzieci z łatwością potrafią spełniać swoje małe marzenia nie tracąc przy tym radości działania. A przecież o to chodzi- by iść do celu z radosnym wysiłkiem.

 

4 myśli w temacie “Jak nie rezygnować z celów?”

  1. Wygrywają jedynie ci, którzy wytrwale dążą do celu. 😉 Bardzo udany wpis, czytałam z przyjemnością. 🙂

  2. Podstawa to mieć plan (cele, marzenia) i samodyscyplina w dążeniu do jego spełnienia. U mnie się sprawdza 🙂 Dobry tekst!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s