Rozbudź w sobie empatię

Friends

 

Siła wzajemnej empatii jest nieoceniona. Buduje dobre związki, zacieśnia więzy i czyni nas ludzkimi w ciepły i serdeczny sposób.


Po co nam empatia? Po to by współodczuwać i rozumieć drugą istotę. Zarówno partnera, jak również przyjaciół czy nawet szefa. Pozwala zrozumieć motywację drugiej osoby nie poprzez analityczną kalkulację, lecz poprzez wczucie się w sytuację rozmówcy. Jest ściśle związana z intuicją, więc istnieje pogląd, że kobiety zwykle bywają bardziej empatyczne niż mężczyźni. Prawdopodobnie jest to związane z naszą matczyną naturą. Nawet jeżeli fizycznie nie jesteśmy matkami, to podświadomie dążymy do tego by kimś się zaopiekować. Nawet nie posiadając własnych dzieci potrafimy wyczuć nastrój drugiej osoby i rozpoznać czego potrzebuje. Tak jak matka wie, czego potrzeba dziecku, gdy płacze.

Zdarzyło ci się czuć ból tylko dlatego bo ktoś cierpiał? I na odwrót, czy bywało, że zacząłeś być radosny tylko dlatego, że obok ciebie usiadł śmieszek? To zdecydowany dowód na to, że przejmujesz uczucia od innych i chcąc nie chcąc odczuwasz dokładnie to samo, co druga osoba. Łatwiej ci dzięki temu nawiązywać kontakty i głębokie przyjaźnie, ale trudniej też o stabilność. Chyba, że dysponujesz doskonale rozwiniętą inteligencją emocjonalną i potrafisz nie podążać za uczuciowymi impulsami lub po prostu nie brać ich na poważnie.

Empatia jest po części cechą wrodzoną, ale można także jej się nauczyć poprzez skupianie się bardziej na rozmówcy niż na sobie. Warto wtedy rozbudzić w sobie czułość na niewerbalne komunikaty drugiej osoby. Jej postawę ciała, gestykulację, ton głosu, jej wzrok. Istotne jest by w czasie, gdy druga osoba mówi, nie przerywać i nie układać w głowie odpowiedzi czy własnej reakcji. Podczas dyskusji skupiamy się w całości na rozmówcy, aż zrozumiemy jej punkt widzenia. Osoby, które są głęboko empatyczne są wspaniałymi partnerami w pracy lub życiu, bo potrafią słuchać i wyciągać odpowiednie wnioski. Łatwiej z nimi również o kompromisy bo dyskusja czy konflikt nie jest dla nich polem bitwy lecz doskonałą sytuacją by lepiej zrozumieć  siebie wzajemnie.

Nietrudno rozpoznać, kto z twoich znajomych jest empatycznym człowiekiem. Jest to ta osoba, która wyciągnie cię z przyjęcia, bo wie, że źle się na nim czujesz. Odda ci bluzę przy ognisku, widząc że marzniesz i przytuli kiedy odczuwasz głęboki smutek, choć nie powiedziałeś o tym ani słowa. To ta osoba która nie tylko patrzy lecz widzi co się dzieje i czyta między wierszami. Wydobywa informacje z przestrzeni i działa odpowiednio do sytuacji, tak by każdy czuł się lepiej. Każdy z nas może rozbudzić w sobie empatię. Podstawa to otworzyć się na drugiego człowieka i przez chwilę zapomnieć o sobie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s