Inteligencja miłosna

ilu

Bez niej związki kończą się równie szybko, jak zaczynają. Wybuchają ogniem i w ogniu impulsywnych decyzji spalają kochanków, wspólną przeszłość i niewydobyte możliwości.


Inteligencja miłosna jest umiejętnością sprawnego poruszania się po terytorium związków partnerskich. Opiera się na mądrości i właściwie rozbudzonej inteligencji emocjonalnej. Książka którą niedawno odkryłam, „Inteligencja miłosna. Bądź umiejętny w miłości i seksie” autorstwa Mary Valentis i John’a Valentis przedstawia  w logiczny i spójny sposób różne poziomy miłości.  A są to:

  • zakochanie (czyli silne zaangażowanie psycho-fizyczne, z dużą dawką ładunku emocjonalnego, jednak bez emocjonalnego zaangażowania)
  • miłość romantyczna (dużo namiętności ale również głębokie zaangażowanie emocjonalne i lojalność względem siebie nawzajem)
  • miłość przyjacielska (końcowa faza miłości romantycznej, gdzie widać mniej pożądania ale pojawia się więcej innych wspólnych obszarów, pasji, czynności wykonywanych razem, które silnie łączą parę. Opiera się głównie na zaufaniu i bliskości)
  • miłość inteligentna-stabilna (trwałe zaangażowanie uczuciowe, które, jak piszą autorzy „…wydobywa z ciebie i partnera wasze najlepsze cechy. Każdemu z was pozostawia dość miejsca na osobisty rozwój i każdemu zapewnia wsparcie emocjonalne. Ten rodzaj miłości pozwala wam na zgłębianie własnego ja i zmienianie się na lepsze”.

Większość związków w dzisiejszych, pozbawionych trwałych wartości czasach, kończy się zwykle po pierwszej lub drugiej fazie miłości, kiedy namiętność diametralnie się obniża. Ludziom łatwiej odejść niż skupić się na obszarach wspólnych, które wiele wnoszą do ich związku i do świata. Gdyby partnerom chciało się wkładać odrobinę więcej wysiłku i empatii w związek, większość relacji mogłaby bez trudu przejść drogę od zakochania po miłość stabilną, która cechuje tzw. „stare pary”, znające się od podszewki, kochające się i które mają świat wspólnych celów i idei, ale również odrębne zamiłowania i obowiązki.

I o tym jest „Inteligencja miłosna”. Jak wytrwać by zbudować stabilny związek.  Wskazuje obszary odpowiadające za umiejętne rozwiązywanie konfliktów, przy jednoczesnym zachowaniu własnej niezależności i odrębności. Autorzy zwracają dużą uwagę na praktyczną część życia- dzielą się nie tylko konkretnymi, prawdziwymi faktami z życia swojego i innych par- ale również dają do wykonywania ćwiczenia na rozbudzenie empatii czy samoświadomości uczuciowej.

Cała książka, krok po kroku i przykład po przykładzie pokazuje czym jest inteligenty związek  i jak go zbudować. Jednocześnie pozbawiona jest ckliwego tonu; wręcz przeciwnie. Napisana jest w logiczny i prosty sposób, który trafi do mądrego czytelnika niezależnie od płci. Jej zdecydowanym plusem jest zawartość metod, które zachęcają do pracy nad własną inteligencją miłosną, ułatwiającą życie nie tylko w związku z partnerem ale także z innymi ludźmi, których spotykamy każdego dnia. Wysokie IQ nie gwarantuje szczęścia. Wysokie EQ owszem. Im bliżej ludzi, im lepsze relacje z otoczeniem, tym bardziej potrafimy stawiać czoło przeciwnościom losu.

2 myśli w temacie “Inteligencja miłosna”

  1. Kojarzy mi się ta reklama, czy coś w ten deseń.
    – Dziadku, a jak Ty wytrwałeś z babcią tyle lat?
    – Widzisz wnusiu, bo kiedyś jak coś się psuło, to się to naprawiało, a dziś wymienia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s